Bursa
16°

HAFİF YAĞMUR

<strong>14. İstanbul Edebiyat Festivali”nde Türkiye Yazarlar Birliğinin 45 yılı ele alındı</strong>

14. İstanbul Edebiyat Festivali”nde Türkiye Yazarlar Birliğinin 45 yılı ele alındı

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: - "Bizim heyecanımızın ana kaynağı Mehmet Doğan ağabeydir. Türkiye Yazarlar Birliği hem istikamet üzere hem de samimiyetle çalışan bir kurum"

ABONE OL
30 Aralık 2022 10:25
<strong>14. İstanbul Edebiyat Festivali”nde Türkiye Yazarlar Birliğinin 45 yılı ele alındı</strong>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“14. İstanbul Edebiyat Festivali” kapsamında Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde “Kültür Nöbetinde 45 Yıl” başlıklı oturum düzenlendi.

Sultanbeyli Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen festival, bu yıl “Gül Yetiştiren Adam” teması altında Rasim Özdenören’in anısına gerçekleştiriliyor.

Birliğin İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yönettiği oturumda, Birliğin 45 yıllık faaliyetleri ve kültür alanında gerçekleştirdiği çalışmalar ele alındı.

TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan, bugün gelinen noktada 16 şehirdeki şubelerin ve çalışmalara gönül verenlerin büyük payının bulunduğunu söyledi.

Doğan, TYB’nin kuruluş sürecinde Ankara ve İstanbul’daki edebiyat dergilerinde, basın ve yayın kuruluşlarında çalışan pek çok kişiyle istişareler yaptıklarını belirterek, “Ben tabii o yıllarda İstanbul’a gidip geliyordum. Ankara’ya bir görev için gitmiştim ama her hafta sonu otobüsle İstanbul’a geliyor birikmiş olan işlerimi yapıyordum. Buradaki yazar arkadaşlarla istişarenin sonucunda Türkiye Yazarlar Birliğinin kuruluşuna karar verildi.” dedi.

TYB bünyesinde herkesin yer alması, bir siyasi görüşe değil mesleğe bağlı bir kuruluş olması için çaba gösterdiklerini ve mücadele ettiklerini anlatan Doğan, “Zihnimiz tağşiş edildi, bozulmaya uğratıldı. Biz de zihnimizi yeniden yapılandıracak şeyler üzerinde çalıştık, bunu yapmaya gayret ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Mehmet ağabeyin hızına ayak uydurmaya çalışıyoruz”

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü ve TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da konuşmasında İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’ya teşekkür ederek “Mahmut Bey son yıllarda değişen şartlara rağmen bu edebiyat festivalini devam ettiriyor.” dedi.

Modernlik adına Türkiye’de yaşanan sosyal ve kültürel değişimle toplumun zihin kodlarının değiştirilmeye çalışıldığını belirten Arıcan, “Oturumun adı ‘Kültür Nöbeti’, nöbet kısmı tamam ama biz kültür değil aslında bir irfan ocağıyız. Cemil Meriç gibi bakıyorum, kültür Batı’nın bize dayattığı bir kavram.” şeklinde konuştu.

Şeref Başkanı Mehmet Doğan ile 10 yıldır birlikte yol yürüme şerefine eriştiklerini dile getiren Arıcan, “Bizi heyecanlandıran Mehmet ağabeyin gayretini, ‘Mehmet ağabeyin hızına yetişemiyor, ona ayak uydurmaya çalışıyoruz’ diyerek açıklıyorum. Bizim heyecanımızın ana kaynağı Mehmet Doğan ağabeydir. Türkiye Yazarlar Birliği hem istikamet üzere hem de samimiyetle çalışan bir kurum.” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.