Bursa

HAFİF YAĞMUR

Bipolar bozukluk mu, o da ne?

Bipolar bozukluk mu, o da ne?

Yaşamlarının büyük bölümünde kendilerini dış dünyaya kapatan, depresyon haline bürünen; yaşamlarının bir bölümünde ise hiperaktif bir ruh haline bürünen Bipolar… Onlar ruh hallerini uçlarda yaşayan insanlar…

ABONE OL
21 Mart 2022 09:29
Bipolar bozukluk mu, o da ne?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

“Peki, hangi hislerim gerçek? Ben, hangi benim? Başına buyruk, gülünç, karmaşık, çılgın kişi mi benim? Çekingen, içine kapanık, çıkar yol bulamayan, intihara eğilimli, bezgin kişi mi? Herhâlde ikisinden de var içimde…” Bir Bipolar Günlüğü kitabının yazarı Şifa İnan’ın bu sözleri Bipolar bozukluğunu özetlemesi bakımından önem arz etmektedir…

Bipolar bozukluk, kişinin ailesiyle ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen, “iki uçlu duygudurum bozukluğu” olarak da bilinen ruhsal bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın toplum tarafından daha iyi tanınması ve bu bireylerin toplumdan dışlanmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için Psikiyatri Uzmanı Arzu Bayrak’ı ziyaret ettik.

“Bipolar bozukluk ruhsal bir hastalıktır”

Bipolar bozukluğu ruhsal bir hastalık olarak tanımlayan Bayrak şunları söyledi:” Bipolar bozukluk manik ve depresif dönem dediğimiz iki ayrı dönemin bir arada görüldüğü bir hastalıktır.”

Bipolar bozukluğu anlayabilmek için öncelikle manik ve depresif döneminin ne olduğunu açıklamak lazım diyen Bayrak:” Manik dönemde yaklaşık olarak bir hafta süren kişinin enerjisinde artış, uyku ihtiyacında azalma, dürtülerin de bir artış yani cinsel dürtülerinde artış, para harcama dürtüsünde artış, riskli davranışları daha kolay yapabilme gibi bir takım davranışların bulunduğu, ilerlediği zamanlarda da buna bizim psikotik bulgular dediğimiz bir şeyler görme ve duyma ya da daha büyüklenmeci bir takım ifadeler. Mesela bazı hastalar Allah olduğunu iddia ederler.Peygamber olduğunu iddia ederler.Bu tarz bulguların olduğu bir dönemdir. Bu bir hafta değilde üç gün sürdüğünde buna hipomanik dönem adı verilir. Hipomanik dönemde bu psikotik bulgular görülmez, şiddeti de manik döneme göre daha düşüktür. Ama hipomanik dönem de bipolar bozukluk demek için yeterli olan bir parametredir .” dedi.

Depresif dönemde ise hastaların ciddi bir isteksizlik yaşadığını söyleyen Bayrak:” Sabah erken uyanma, hayattan zevk almama, intihara teşebbüslerin yaşanabileceği daha ağır bir depresyon tablosu olarak düşünebilirsiniz.” dedi.

Bipolar hastaları başkalarına zarar vermez

Ruhsal bir hastalık olan Bipoların çevredeki insanlar için tehlikeli olmadığını söyleyen Bayrak :” Depresif dönemde kişinin kendine yönelik, kendine doğru bir tehdidi vardır. İntihar riskinden ötürü bir tehdit vardır. Manik dönemde ne olabilir mani dönemde de aslında en ciddi tehdit kendine doğru yöneliktir.Mesela hızlı araç kullanabilirler. Bu insanlar kendini bir şey olmayacağını düşünürler ama tabi hızlı araç kullandığınızda trafiktesiniz başkaları da zarar görebilir. Yani başkasına zarar vermek kasten yapılan bir davranış değildir, ama dolaylı sonuçlarla zarar verebilecek eyleme dönüşebilir.” diye ifade etti.

Bipolar bozukluğun tedavi süreci

Bipolar bozuklukta beyin yapısında değişiklikler olduğunu söyleyen Bayrak: “Doğal olarak tedaviyi ilaç tedavisi oluşturur. Aslında ilaç tedavisi düzenlerken de şu soruyu sorarız: Hasta şu an aktif bir dönemde mi? yoksa bu dönemler arasında iyilik hali içerisinde mi?” dedi ve ekledi: “Eğer aktif dönemdeyse döneme uygun bir tedavi düzenlersiniz ama mesela depresyonda ne yapıyoruz? Antidepresan tedavi düzenliyoruz. Antidepresan tedaviler bazen manik döneme sokabilir hastayı o yüzden de  duygudurum dengeyiciler mutlaka eklenmelidir ve mutlaka tedavide yeri olması gereken olmazsa olmaz ilaçlardır.”

Kendiliğinden geçebilecek bir hastalık mıdır?

 Bayrak: “Bipolar hastalarının bir kısmı bir daha hiç hastalanmayacak şekilde iyileşir. Diğer bir kısmı ise maalesef ki çoğunluğu hayatları boyunca çeşitli dönemlerde ataklar yaşar.Yani hastadan hastaya değişen bir şeydir. Bipolar bozukluğa sahip hastalar strese daha duyarlı olabilirler ve atak ortaya çıkabilir. Çeşitli terapi yaklaşımları hastanın günlük streslerle başa çıkmasına hastalığı kabullenmeye ve damgalanmanın getirdiği yüke karşı hastaya yardımcı olur” dedi.

30 Mart Dünya Bipolar Günü

Bipolar bozukluğunda insanın tek amacı duygularıyla mücadele etmek. Farklı olanı toplum dışına itmek tarih boyunca hep devam etmiştir. Değişik ruh hallerine bürünmeleri dolayısıyla ruhsal anlamda sorunlar yaşayan bu insanlar toplum tarafından ötekileştirilmekte ve damgalanmaktadırlar. Bu hastalığa sahip olan insanların damgalanmadan, ötekileştirilmeden yaşamlarını sürdürebilmeleri için bu hastalığın toplum tarafından bilinmesi önemlidir.

Bipolar bozukluğun önemini vurgulamak ve toplumda farkındalık oluşturmak adına, 30 Mart Dünya Bipolar Günü olarak anılmaktadır.

HABER: MERVE MAMAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.