Bursa
23°

AÇIK

  • Habercimiz.net
  • Gündem
  • Çanakkale’deki orman yangınına 7 uçak ve 22 helikopterle müdahale sürüyor

Çanakkale’deki orman yangınına 7 uçak ve 22 helikopterle müdahale sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale'deki orman yangınına sabah saatleri itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 helikopterle havadan müdahalenin sürdüğünü bildirdi.

23 Ağustos 2023 12:05
0

BEĞENDİM

Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çanakkale’deki yangını söndürme çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: (Çanakkale orman yangını) Yangın bir yerleşim yerinin yanında bir araziden çıktı
Bakan Yumaklı, “Gece görev yapabilen 4 helikopterimiz gün ağarana kadar sorti yaptı. Şu an itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 yangın söndürme helikopteriyle havadan müdahalemiz sürüyor. Kara gücümüzün cansiperane mücadelesi de aralıksız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

  • Can kaybı veya yaralanan yok
  • Çanakkale-Çan karayolu tedbir amaçlı sivil araç trafiğine kapatıldı
  • Boğaz’da çift taraflı deniz ulaşımı durduruldu
  • Çanakkale’deki orman yangınında 1251 kişi tedbir amaçlı tahliye edildi
  • İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çanakkale’deki orman yangınıyla mücadele kapsamında, bölgedeki 9 köyde 337 hane ve 1251 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini bildirdi.
  • Gece görüş kapasiteli 4 helikopter günün ilk saatlerine kadar sorti yaptı
  • Şu an 7 uçak ve 22 helikopterle çalışmalar sürüyor

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bölgeye Milli Savunma Bakanlığı ile AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, emniyet, jandarma, belediyeler ve özel idarelerden toplam 2 bin 659 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 71 su tankeri, 328 diğer araç ile iş makinesi sevk edildiğini belirtti.

Çanakkale’de orman yangını nedeniyle tahliye edilen yerleşim yeri sayısı 9’a yükseldi
Bölgedeki 9 köyde toplam 337 hane ve 1251 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiği bilgisini veren Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Sarıcaeli Köyü Yaşlı Bakım Evinden 72 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK Yurduna yerleştirilmiştir. Çanakkale-Çan kara yolu tedbir amaçlı sivil araç trafiğine kapalıdır. Çanakkale Boğazı çift taraflı deniz ulaşımına kapanmıştır. Allah, ülkemizi ve milletimizi bütün afetlerden korusun. Geçmiş olsun.”

Çanakkale’de meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

Bölgeye; AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü , Jandarma Genel Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, belediyeler ve özel idarelerden toplam;

❗️2.659 personel
❗️8 uçak
❗️26 helikopter
❗️240 arazöz
❗️ 71 su tankeri
❗️328 diğer…


Sağlık Bakanı Koca, Çanakkale’deki orman yangınından 83 kişinin etkilendiğini açıkladı
Bakan Koca, sosyal medya hesabından Çanakkale’deki orman yangınına ilişkin bilgi verdi.

Yangından 83 kişinin etkilendiğini ifade eden Koca, 14 kişinin ambulanslarla 48 kişinin ise kendi imkanlarıyla hastanelere ulaştığını belirtti.

Çanakkale’de meydana gelen orman yangında toplam 83 kişi etkilendi. 14’ü olay yerine görevlendirilen ambulanslarla, 48 kişi ise ayaktan hastanelere ulaştı. Ayrıca tedbir amaçlı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi 13 palyatif bakım hastası ve göğüs hastalıkları…


Tedbir amaçlı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nden 13 palyatif bakım hastası ve göğüs hastalıkları servisinden 8 kişi olmak üzere, 21 hastanın ambulanslarla naklinin sağlandığını aktaran Bakan Koca, “Olay yerine 74 adet ambulans ve 4 UMKE aracı görevlendirilmiştir. Çanakkale ilinde 32 hizmet aracı şoförleriyle beraber görevlendirilmiştir. Yangın söndürme çalışmaları devam etmektedir. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r