Bursa
19°

HAFİF YAĞMUR

COVID-19’un yeni varyantı Eris, yetkilileri harekete geçirdi

İngiliz sağlık yetkilileri, COVID-19 virüsünün yeni bir varyantının hızla yayılmasının ardından yeniden alarma geçti. Özellikle İngiltere'de panik yaratan varyant, ülkedeki her 7 COVID vakasından birinde görülüyor

8 Ağustos 2023 09:05
0

BEĞENDİM

Bilimsel adı EG.5.1 olan bu alt varyant, ilk kez 31 Temmuz’da tespit edilmişti. Ancak esasen mayıs ayının sonlarına doğru yayılmaya başladığı düşünülüyor.

Eris adı da verilen alt varyantın Sars-Cov-2’nin Omicron varyantından türediği ifade ediliyor. Uzmanlar henüz paniğe kapılacak bir durum olmadığı görüşünde.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) gelen açıklamada ülkelerin yeni vakalara karşı tetikte olmaları ve COVID belirtileri gösteren hastaları yakından takip etmeleri tavsiye edildi.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkedeki COVID vakalarının sayısının arttığını duyurdu. Sağlık kurumu, son dönemde kayda geçen 4 bin 396 solunum hastalığı vakasının yüzde 5,4’ünün COVID-19 teşhisi aldığını belirtti.

7 COVID vakasından biri Eris

UKHSA verilerine göre Eris halihazırda 7 COVID vakasından birinin sebebi haline geldi. Bu da yeni alt varyantın diğerlerine göre epey hızlı biçimde yayıldığı ve giderek daha baskın hale geldiği anlamına geliyor.

Kurum, 20 Temmuz itibarıyla Eris’in tüm COVID vakalarının yüzde 14,55’ini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Yine UKHSA verilerine göre, XBB.1.16 diye adlandırılan ve Omicron’dan türeyen bir diğer alt varyant, tüm vakaların yüzde 39’undan sorumlu olan, en baskın suştu.

İngiltere’nin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanlarından Profesör Paul Hunter, Eris’in “muhtemelen bir noktada baskın hale geleceğini ve toplam enfeksiyon sayısını artıracağını” belirtti.

Yine de varyantın etkisinin muhtemelen korkulduğu kadar çarpıcı olmayacağını düşünen bilim insanına göre, yeni vakaların ülkeyi nasıl etkileyeceğini söylemek için de henüz erken.

Virüs değişmeye devam ediyor

Londra’daki Reading Üniversitesi’nden mikrobiyolog Dr. Simon Clarke, Daily Mail’e verdiği röportajda, “COVID değişmeye ve yeni koşullara uyum sağlamaya devam edecek. Bu yüzden, yeni varyantlar ortaya çıktığında ve artan sayıda enfeksiyona neden olduğunda şoka girmemeli veya endişelenmemeliyiz” dedi.

Dr. Simon Clarke, “Aşılamanın ağır hastalığa karşı sağladığı koruma hâlâ iyi durumda. Vaka sayıları azalıp artarken, hastaneye yatışlar ve ölüm oranları düşük kalıyor. Bu güven verici” diyen bilim insanı, şöyle devam etti:

“Çok sayıda insan yeniden hastaneye kaldırılmadıkça insanlar hayatlarını normal şekilde yaşamalı.”

Başka hangi ülkelere yayıldı?

Eris, şimdiden Asya’daki COVID vakalarının yaklaşık yüzde 20’sini, Avrupa’dakilerin yüzde 10’unu ve Kuzey Amerika’dakilerin de yüzde 7’sini oluşturuyor.

İsrail de yeni varyanttan etkilenenler arasında. Yetkililer, 24 Temmuz itibarıyla İsrail’deki en az 18 vakada bu varyantın tespit edildiğini söylüyor. Dünya genelinde ise toplam 36 ülkede 2 binden fazla vakadan bu varyant sorumlu.

Varyantın Türkiye’de görülüp görülmediğine dairse henüz herhangi bir açıklama yapılmadı

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r