Bursa
19°

HAFİF YAĞMUR

Fahri trafik müfettişi ‘beyaz’ diye tutanak düzenledi, araç siyah çıktı
  • Habercimiz.net
  • Genel
  • Fahri trafik müfettişi ‘beyaz’ diye tutanak düzenledi, araç siyah çıktı

Fahri trafik müfettişi ‘beyaz’ diye tutanak düzenledi, araç siyah çıktı

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, fahri trafik müfettişinin ceza tutanağında beyaz olduğunu belirttiği ancak siyah olan araca kesilen 288 liralık idari para cezasını kaldırdı.

ABONE OL
2 Ocak 2023 14:42
Fahri trafik müfettişi ‘beyaz’ diye tutanak düzenledi, araç siyah çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dairenin kararına göre, fahri trafik müfettişi, kural ihlali nedeniyle bir aracın plakasına 288 liralık ceza tutanağı düzenledi. Aracın plaka numarasının yazıldığı ve renginin beyaz olduğunun belirtildiği tutanak, araç sahibinin ikamet adresine tebliğ edildi.

Tutanakta belirtilen zaman diliminde aracının evinin önünde park halinde bulunduğunu ve renginin siyah olduğunu belirten araç sahibi, sulh ceza hakimliğine itiraz etti. Hakimlik inceleme sonucunda itirazın reddine karar verdi.

Ret kararı üzerine Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma isteminde bulundu.

Yargıtay kararı bozdu

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 7. Ceza Dairesi, sulh ceza hakimliğinin kararının bozulmasına hükmetti.

Dairenin kararında, ceza tutanağının düzenlendiği zaman diliminde aracın o bölgede bulunduğuna dair dosya kapsamında bir bilgi ve belgenin yer almadığına işaret edildi.

Plakanın ceza tutanağına yanlış yazılmış olabileceği, sulh ceza hakimliğinin bunu değerlendirmeden ret kararı vermesinin isabetsiz olduğu aktarılan kararda, “İhlali gerçekleştiren araç plakasının ceza tutanağına yanlış yazılmış olabileceği gözetilmeksizin, başvurunun kabulü yerine yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmemiştir. İtiraz eden hakkında uygulanan idari yaptırım kararının kaldırılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.