Bursa
34°

AÇIK

GÖZLERİNİZ GÜZELLEŞİRKEN SAĞLIKLI KALSINLAR

Milattan önce 10 bin yılından bu yana yüz ifadesini etkileyici kılmak için göze boyalar sürüldüğü biliniyor. Yüz makyajının en önemli tamamlayıcısı göz makyajı, çok daha hassas dokunuşlar içeriyor ve azami dikkat gerektiriyor. Öte yandan, göz sağlığınız için, makyajı uygularken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları da var. Güzelleşirken sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bu noktaları Özel Çağın Göz Hastanesi Göz hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Didem Esen Göz sağlığı hakkında bilgi verdi.

2 Nisan 2024 08:57
0

BEĞENDİM

Göz çevresindeki cilt dokusu, diğer bölgelere nazaran daha ince bir yapıya sahiptir. Göz dış faktörlere açık bir organ olduğu için, tehlike yalnızca cilt için geçerli değil. Göze kaçabilecek makyaj malzemeleri ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden makyaj malzemelerinin güvenlik standartlarına uygun olmasına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Çoğu kozmetik ürününün üzerinde yer alan ‘’hipoalerjenik’’, ‘’göz doktoru onaylı’’ gibi ifadeler bazen yetersiz kalabiliyor.

ALERJİ İHTİMALİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN

Kalitesiz ürün kullanımı halinde, göz farı, göz kalemi, eyeliner, kapatıcı ya da maskaralar alerji ve mikrobik problemlere yol açabilirler. Bu gibi durumlarda genellikle alerjik konjonktivit, bakteriyel konjonktivit ve kontakt dermatit oluşumu gözlenir. Alerjik konjonktivit gözlerde kaşıntı, kızarma, yaşarma ve şişmeye neden olurken, bakteriyel konjonktivite gözler kızarır, çapaklanır, batma ve yanma gibi şikâyetler oluşur. Kontakt dermatitte ise göz kapaklarında şişme, ciltte pullanma, kızarma, hatta geçici kirpik dökülmesi yaşanılabilir.

ÜRÜN SEÇİMİNE ÖZEN GÖSTERİN

Mikroplar, maskara ve eyeliner gibi sıvı bazlı malzemelerde daha hızlı ve sık ürer. Bu nedenle bu tarz makyaj malzemelerinizi 3 ayda bir yenileyerek mikrobik enfeksiyonlara karşı önlem alabilirsiniz.  Far seçiminde ise sıvı bazlı olan, krem ya da losyon türü ürünler yerine toz farları tercih edebilirsiniz. Göz farlarında yeşil, mavi ve mor renkte olanların, toprak krem tonlarına göre pırıltılı farların ise matlara göre daha az alerjik reaksiyona yol açabileceğini unutmayın. 

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r