Bursa

HAFİF YAĞMUR

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’dan doğal gaz açıklaması

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’dan doğal gaz açıklaması

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Ukrayna ve Rusya krizinden dolayı doğal gazla ilgili tüm Avrupa'da büyük bir endişe olduğunu hatırlatarak, Türkiye'deki doğal gazla ilgili açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
25 Temmuz 2022 13:11
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’dan doğal gaz açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İstanbul İl Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Ekonomi Buluşmaları”nda bu ay Küçükçekmeceli iş adamlarıyla bir araya gelindi. Program çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Küçükçekmece sanayici ve iş adamlarıyla buluştu. Burada yeni vergi düzenlemeleri, konut kredisi, enflasyonla mücadele başta olmak üzere pek çok konu hakkında bilgilendirme yapıldı. Kur Korumalı Mevduat Hesaplarına yönelik devam eden başvurular ve güncel ekonomik gelişmelere ilişkin sunum da yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Gürcan, sanayi üretiminde endeksin ve kapasite kullanım oranının gayet iyi durumda olduğunu sürekli yükseldiğini söyledi. Bakan Yardımcısı Gürcan, şu anda Türkiye’de sanayi kapasite kullanım oranının yüzde 77.9 seviyesinde, hizmet ciro endeksi ise yukarı doğru hareket halinde yüzde 73.5’lik bir durumda olduğunu belirtti. Bakan Yardımcısı Gürcan, salgın döneminde küresel ölçekte zarar gören turizm sektöründe de dünya ortalamasının üzerinde bir toparlanma hızı gösterdiğini Türkiye turizm gelir ve toplam ziyaretçi sayısında ortalama bu yılki beklentinin 35 milyar dolar gelir olacağını ziyaretçi sayısında ise toplam 45 milyon kişi olmasını beklediklerini ifade etti. Bakan Yardımcısı Gürcan, petrol ve doğal gaz fiyatlarına da değinerek yüksek seyri görüldüğünü doğal gazla ilgili bir krizin beklenmediğini de söyledi.

“Türkiye’de sanayi kapasite kullanım oranımızda yüzde 77.9 seviyesinde”

Türkiye’de sanayi kapasite kullanım oranında yüzde 77.9 seviyesinde olduğunu dile getiren Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “Sanayi üretiminde endeksimizi ve kapasite kullanım oranımız gayet iyi durumda yükseliyor sürekli. Şu anda Türkiye’de sanayi kapasite kullanım oranımızda yüzde 77.9 seviyesinde. Hizmet ciro endeksimizde yukarı doğru hareket halinde yüzde 73.5’lik bir durumda. İstihdamda da çok güçlü bir toparlanma var. Özellikle pandemi sürecinde 2020’nin ilk çeyreğinde 25.3’e düşen çalışan sayımız çok kısa sürede toparlanarak geçtiğimiz ay itibariyle 30 milyon 800 bin kişiye ulaşmıştır. Yüzde 14.1’e kadar yükselen işsizlik oranımız da yüzde 10.9’a gerilemiştir. İhracatımız da sürekli artış halinde. Sanayicimizin iş dünyamızın özellikle bu süreçte ihracatı artarak devam ediyor. 246.2 milyar dolar yıllıklandırılmış ihracatımız gerçekleşti geçtiğimiz Haziran ayından bu Haziran ayına kadar. Aylara göre ihracatımız geçmiş orana göre hepsinin üzerinde seyretmekte. İhracatta 1 milyar doların üzerinde ihraç ettiğimiz ülke sayımız 49’a ulaştı. Aynı şekilde 1 milyar doların üzerinde satış yaptığımız ürün çeşitliliğimizde 52’ye ulaştı. İhracattaki bu çeşitlilik Türkiye’ye büyük bir avantaj sağlıyor” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.