Bursa
14°

HAFİF YAĞMUR

İsrail Gazze’yi 65 bin ton patlayıcıyla vurdu

İsrail, Gazze Şeridi'nde 3 ayda yaklaşık 65 bin ton patlayıcı kullandı. Patlayıcılar arasında uluslararası yasaklı bombalar da bulunuyor. Bombalardan yayılan radyasyon da vücutta kalıcı hasara yol açıyor.

4 Ocak 2024 12:22
0

BEĞENDİM

Gazze’deki Hükümet Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada, “İşgal devletinin (İsrail) savaş uçakları, Gazze Şeridi’ndeki kapsamlı soykırım savaşı sırasında 45 binden fazla füze ve bomba attı. Bunlardan bazıları bir ton ağırlığındaydı” sözleri kullanıldı.

İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği saldırılarda kullandığı patlayıcıların ağırlığının 65 bin tonu geçtiğine dikkat çekilerek, “Bu, Japonya’nın Hiroşima kentine atılan nükleer bombadan yaklaşık 3 kat daha ağır ve daha güçlü” denildi.

“Kullanılan bombalar İsrail’in ayrım yapmadan öldürdüğünün kanıtı”

Gazze Şeridi’ne atılan bomba ve füzelerin yaklaşık üçte ikisinin güdümsüz ve hatalı bombalar veya aptal bombalar olarak bilinen patlayıcılardan oluştuğu vurgulanan açıklamada, bu bombaların kullanılmasının İsrail’in ayrım gözetmeden öldürdüğünün kanıtı, bunun uluslararası hukukun ve çeşitli uluslararası anlaşmaların açık ve net ihlali olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, İsrail’in sivillere, çocuklara ve kadınlara karşı uluslararası alanda yasaklanmış yaklaşık 9 bomba ve füze çeşidi kullandığının belgelendiğine dikkat çekilerek, bunların, kale delici tipler (BLU-113), (BLU-109) ve (SDBS) ile Amerikan tipi (GBU-28) ve altyapıyı tahrip etmek amacıyla GPS güdümlü, beyaz fosforlu ve güdümsüz, akıllı füzeler ve son olarak Halper tipi füzeler olduğu kaydedildi.

Bombalardaki radyasyon vücutta kalıcı hasara yol açıyor

Uluslararası yasaklı bombaların kullanılmasına ilişkin açıklamada, söz konusu bombaların “toksik radyasyonun salınmasından kaynaklanan çevresel risklerin yanı sıra yaralılarda deformasyon ve sakatlık gibi kalıcı hasarlara yol açtığına, saniyeler içinde büyük ölüm ve yaralanmalara neden olduğuna” vurgu yapıldı.

Açıklamada, uluslararası topluma ve uluslararası örgütlere “İsrail’in 89 gün süren sürekli saldırılarında sivillere, çocuklara ve kadınlara karşı yürüttüğü kapsamlı soykırım savaşını durdurma” çağrısı yapıldı.

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r