Bursa
20°

AÇIK

  • Habercimiz.net
  • Dünya
  • İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 20 bini aştı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 20 bini aştı

Gazze'deki hükümet, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısının 20 bini aştığını duyurdu.

21 Aralık 2023 09:23
0

BEĞENDİM

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’ye 75 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazında kalan kayıp kişilerin sayısının 6 bin 700 olduğu belirtilen açıklamada, bunların yüzde 70’inin kadın ve çocuklardan oluştuğunun altı çizildi.

Açıklamada, Gazze’de İsrail saldırılarında yaralananların sayısının 52 bin 600’ü geçtiği ifade edildi.

İsrail GKRY’den Gazze’ye “deniz koridoru” açmaya hazırlanıyor
Netanyahu: Gazze’deki savaşta duracağımızı düşünenlerin gerçeklikle bağlantısı yok
BMGK’de Gazze’ye ilişkin karar tasarısı oylaması üçüncü kez ertelendi
İsrail’in 310 sağlık çalışanı, 35 sivil savunma görevlisi ve 97 gazeteciyi öldürdüğü belirtilen açıklamada, 99 sağlık çalışanı ile 8 gazeteciyi de alıkoyduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde 140 sağlık kuruluşunu hedef aldığı, 23 hastane ile 53 sağlık merkezini hizmet dışı bıraktığı ve 102 ambulansı kullanılmaz hale getirdiği aktarıldı.

İsrail ordusunun saldırılarında Gazze Şeridi’nde 53 bin konutun tamamen yıkıldığı, 255 bin konutun kısmen zarar gördüğü, toplamda 308 bin konutun zarar gördüğü belirtildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde 126 hükümet tesisi, 90 okul ve üniversiteyi hedef alarak tamamen yıktığı, toplamda 283 okul ve üniversiteye de zarar verdiği aktarıldı.

İsrail’in ibadethaneleri de hedef aldığına işaret edilen açıklamada, Gazze’de 114 caminin tamamen yıkıldığı, 200’ünün zarar gördüğü ve 3 kilisenin de hedef alındığı kaydedildi.

  • Bölgede 14 bin Filistinli sığınıyordu
  • Filistin Kızılayı’na bağlı 12 kişi yaralandı

İsrail savaş uçakları Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentindeki Filistin Kızılayı Genel Merkezi çevresine saldırdı pic.twitter.com/vydFSLpY9v

— Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) December 20, 2023
Gazze’ye getirilen yardım ihtiyacın yüzde 2’sini karşılamıyor
Açıklamada, İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığı ve bundan İsrail kadar “saldırıların durdurulmasına ilişkin tüm çabaları engellemek adına kasıtlı eylemlerde bulunan başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun da sorumlu olduğunun” altı çizildi.

Gazze Şeridi’ne ulaştırılan yardımların ihtiyacın yüzde 2’sini karşılamadığına vurgu yapılan açıklamada, Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın sürekli açılmasını ve günlük 1000 yardım tırının bölgeye ulaştırılması istendi.

Açıklamada, Gazze’nin günlük 1 milyon litre yakıta ihtiyaç duyduğu belirtilerek, enkaz altında kalanların kurtarılabilmesi için acil durum ve sivil savunma görevlilerine gerekli ekipmanların sağlanması talep edildi.

İsrail, Gazze’nin güneyinde bulunan Kuveyt Hastanesi çevresine saldırı düzenledi

Aralarında çocuk ve bebeklerin de bulunduğu çok sayıda yaralı, Kuveyt Hastanesi’ne sevk edildi pic.twitter.com/2abTBTkWxx

— Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) December 20, 2023
İsrail’in Gazze’deki hastaneleri ve sağlık sistemini hedef aldığına işaret edilen açıklamada, uluslararası kuruluşlara ve dünya ülkelerine İsrail’in işlediği suçları kınama çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Gazze’de sağlık sistemini ortadan kaldırma planının önüne geçilmesi için İsrail’e baskı yapılması gerektiği belirtilerek, Arap ve İslam ülkelerine, on binlerce hasta ve yaralının kurtarılması için bölgede sahra hastaneleri kurma çağrısı yinelendi.

Gazze Şeridi’nde yerinden edilen 1,8 milyondan fazla Filistinlinin, gıda, su ve ilaç güvenliğinin tehdit altında olduğuna vurgu yapılan açıklamada, yerinden edilenlerin kötü yaşam ve barınma koşulları altında hayat mücadelesi verdiği belirtildi.

Açıklamada, uluslararası kurum ve kuruluşların Filistin halkına yönelik açlık ve susuzluk politikalarına uymaması istendi ve Gazze Şeridi’nde kıtlığın yayılması konusunda uyarı yapıldı.

Gazze’nin güneyine yönelik saldırılarda en az 42 Filistinli öldürüldü
İsrail ordusunun, “güvenli olduğunu” iddia ettiği Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah kentlerine düzenlediği saldırılarda 42 Filistinli öldürüldü, onlarcası yaralandı.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusunun Han Yunus kentine düzenlediği saldırıda öldürülen 4’ü çocuk 32 Filistinlinin cenazesi kentteki Nasır Hastanesine getirildi.

Saldırıda çok sayıda Filistinli de yaralandı.

İsrail savaş uçaklarının, Refah kentinde, Kuveyt Hastanesi yakınındaki Ali bin Ebi Talib Camisini bombaladığı, saldırıda en az 10 Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi.

Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun Cibaliya’daki ambulans merkezini kuşatma altında tuttuğunu duyurdu
Filistin Kızılayının sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İşgalci İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya’da bulunan Filistin Kızılayına ait ambulans merkezini hala kuşatma altında tutuyor ve merkezin çevresini obüslerle bombalıyor.” ifadesi kullanıldı.

İsrail keskin nişancılarının çevre binaların çatısında konuşlandığı kaydedilen açıklamada, patlama seslerinin de duyulduğu aktarıldı.

Açıklamada, İsrail ordusunun kuşatması ve bombardımanının, merkezde tedavi gören 22 yaralı, sağlık görevlileri, gönüllüler ve yerinden edilmiş Filistinli ailelerin oluşturduğu toplam 127 kişinin hayatını tehdit ettiği vurgulandı.

İsrail: Güneydeki Eilat kentini hedef alan her türlü saldırıya karşılık vereceğiz
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkenin güneyindeki Eilat kentini hedef alan her türlü saldırıya karşılık vereceklerini söyledi.

Bakan Gallant, yaptığı yazılı açıklamada, Babu’l Mendeb Boğazı’nda seyrüsefer özgürlüğüne yönelik tehdidin, yalnızca İsrail’e yönelik değil, aynı zamanda tüm ülkelere ait sularda uluslararası seyrüsefer özgürlüğü için de bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Gallant, “İsrail Devleti’ne yönelik tehditlere tolerans göstermeyeceğiz. Bizi kışkırtmaya devam ederlerse ve Eilat’a füzelerle veya başka yollarla saldırmaya çalışırlarsa ne yapacağımızı biliriz.” ifadelerini kullandı.

Hazırlık yaptıklarını ve kuvvetlerinin her türlü göreve hazır olduğunu dile getiren Gallant, İsrail’in deniz ve hava kuvvetleri aracılığıyla kendisini nasıl savunacağını bileceğine işaret etti.

Yemen’deki Husilerin lideri Abdülmelik el-Husi, dün yaptığı televizyon konuşmasında, “Amerika’nın gerilimi tırmandırmaya yönelik herhangi bir eğilimi veya Yemen’i hedef alması karşısında boş durmayacaklarını” söylemişti.

“Kızıldeniz’de herhangi bir gerilim durumunda Amerikan savaş gemilerini ve nakliye trafiğini roketlerle ve insansız hava araçlarıyla (İHA) hedef alacakları” tehdidinde bulunan Husi, “ABD’yi, İsrail gemilerini korumak amacıyla Kızıldeniz’i askerileştirmeye çalışmakla” suçlamıştı.

“Kızıldeniz’e kıyısı olan ülkelerin Amerikan müdahalesinden etkileneceğini” kaydeden Husi, “bu tırmanışın önlenmesi için harekete geçilmesi” çağrısında bulunmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 6 Aralık’ta Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası “Deniz Görev Gücü” kurulması için görüşmeler yaptıklarını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 18 Aralık Pazartesi günü, Husilerin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı koymak için Refah Muhafızı Operasyonu adında çok uluslu bir misyonun oluşturulduğunu duyurmuştu.

Misyonda ABD’nin yanı sıra İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Seyşeller, İspanya ve Bahreyn’den kuvvetler yer alıyor.

Kızıldeniz’de saldırılar
Yemen’deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, 14 Kasım’daki televizyon konuşmasında, Kızıldeniz’de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri de 19 Kasım’da X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu.

Ardından Husiler, Babu’l Mendeb Boğazı’nda “Unity Explorer” ve “Number Nine” adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenlemişti.

İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım’da yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz’deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır’daki Süveyş Kanalı’nı kullanmayacağını belirtmişti.

CENTCOM ise 4 Aralık’ta X sosyal medya platformundan, Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası kara sularda 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Kızıldeniz’in güneyinde ABD donanmasına bağlı “USS Carney” destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA’yı düşürdüğü ifade edilmişti.

Son dönemlerde Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

Mısır’ın Süveyş Kanalı İdaresinden dün yapılan açıklamada, 19 Kasım’dan bu yana 55 geminin rotasının Babu’l Mendeb Boğazı yerine Afrika’nın güney ucundaki Ümit Burnu’na yönlendirildiği bildirilmişti.

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r