Bursa
23°

KAPALI

  • Habercimiz.net
  • Dünya
  • Putin kesin olmayan ilk sonuçlara göre devlet başkanlığı seçimini kazandı

Putin kesin olmayan ilk sonuçlara göre devlet başkanlığı seçimini kazandı

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Vladimir Putin'in kesin olmayan ilk sonuçlara göre, oyların yüzde 87,29'unu alarak devlet başkanı seçimini kazandığını açıkladı.

18 Mart 2024 15:32
0

BEĞENDİM

Başkent Moskova’da Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, düzenlediği basın toplantısında, devlet başkanı seçiminin kesin olmayan ilk sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

Seçime katılım oranının yüzde 77,44 ile “rekor düzeyde” olduğunu kaydeden Pamfilova, 87 milyon 113 bin 127 kişinin oy kullandığını dile getirdi.

Pamfilova, seçimlerin özgür ve şeffaf olduğunu vurgulayarak, “Bağımsız bir halk olduğumuzu ve ülkemizin gelişmesi için her şeyi yaptığımızı kendimize gösterdik.” dedi.

Halihazırda açılan sandık sayısının yüzde 99,7’nin üzerinde olduğunu aktaran Pamfilova, kesin sonuçların 21 Mart’ta açıklanacağını bildirdi.

Merkez Seçim Komisyonuna göre sandıkların yüzde 99,76’sı açıldı. Komisyon verilerine göre, Vladimir Putin, kesin olmayan ilk sonuçlara göre oyların yüzde 87,29’unu alarak devlet başkanı seçimini kazandı. Böylece Putin’e 75 milyon 950 bin 588 kişi oy verdi.

Adaylardan Komünist Partiden Nikolay Haritonov 3 milyon 737 bin 763 kişi ile yüzde 4,30 oy, Yeni İnsanlar partisinden Vladislav Davankov 3 milyon 341 bin 389 kişi ile yüzde 3,84 oy, Liberal Demokrat Partiden Leonid Slutskiy 2 milyon 792 bin 545 kişi ile yüzde 3,21 oy aldı.

Yeni seçilen devlet başkanı 6 yıl görevde kalacak. Kesin olmayan ilk resmi seçim sonuçlarına göre sandıktan galip çıkan Putin, kesin sonuçlar açıklandıktan sonra yemin edecek ve 5. kez Rusya Devlet Başkanlığı görevini üstlenecek.

Kremlin: Halk desteğinin düzeyi, Putin’in aday olarak mutlak zaferini vurguladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeniden seçilmesinin önemli başarı olduğunu belirterek, “Halk desteğinin düzeyi, Putin’in aday olarak mutlak zaferini vurgularken, aynı zamanda halkımızın onu desteklediğini ve onun politika çizgisi etrafında toplandığını kanıtlıyor.” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da, 15-17 Mart’ta düzenlenen seçimde kesin olmayan ilk sonuçlara göre Putin’in oyların yüzde 87,29’unu alarak tekrar devlet başkanı olmasını gazetecilere değerlendirdi.

ABD’li yetkililerin, Rusya’daki seçime yönelik eleştirilerini kabul etmediklerini vurgulayan Peskov, “Aslında bu ülke (ABD) bize karşı savaşıyor. Bu yüzden onlardan başka türde değerlendirmeler beklemiyorduk. Kategorik olarak onlarla aynı fikirde değiliz ve bizim dikkate almaya hazır olduğumuz görüşlere sahip değiller.” ifadesini kullandı.

Seçim sonuçlarının Putin’e yönelik mutlak desteği gösterdiğini ifade eden Peskov, şu değerlendirmede bulundu:

“Putin gerçekten de tamamen benzersiz bir sonuç elde etti. Halk desteğinin düzeyi, Putin’in aday olarak mutlak zaferini vurgularken, aynı zamanda halkımızın onu desteklediğini ve onun politika çizgisi etrafında toplandığını kanıtlıyor.”

Peskov, seçimlerin meşru olup olmadığına yönelik tartışmalara da tepki göstererek, “Bazıları ülkemizdeki seçimlerin gayri meşruluğu hakkında spekülasyon yapıyorsa, muhtemelen Putin’e verilen yüzde 87 oranındaki oyların meşruluğuna itiraz ediyorlar ve bu çok saçma.” dedi.

Putin’in Ukrayna’da silah ve askerden arındırılmış “sıhhi bölgeler” kurulabileceğine yönelik sözlerini de değerlendiren Peskov, “Putin, topraklarımıza yönelik, çoğunlukla sosyal tesisler ve konutları hedef alan insansız hava aracı saldırıları ve top atışlarına yönelik bu bölgelerin korunması için tedbirler alınacağını ifade etti.” diye konuştu.

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r