Bursa
13°

KAPALI

Usta oyuncu Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın, İstanbul'da kaldırıldığı hastanede 85 yaşında yaşamını yitirdi.

28 Haziran 2022 14:05
0

BEĞENDİM

Unutulmaz filmleriyle Türk sinemasına damga vuran ünlü oyuncu Cüneyt Arkın, evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Arkın’ın hayatını kaybettiği belirtildi

Kalbi durarak hastaneye kaldırıldı

Cüneyt Arkın’ın vefatına ilişkin Liv Hospital’dan yapılan açıklamada, sanatçının kalbinin durması nedeniyle hastaneye geldiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın, kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital’da bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Liv Hospital ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın’ın ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”​​​​​​​

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan ünlü oyuncu 1937’de Eskişehir’de doğdu.

İlk evliliğini 1964’te Güler Mocan ile yapan Cüneyt Arkın’ın bu evliliğinden kızı Filiz doğdu. Evliliği kısa süren Arkın, 1970’te Betül Işıl ile evlendi. Bu evliliğinden de Murat ve Kaan adlı iki oğlu dünyaya geldi.

Asıl mesleği doktorluğu bırakan Arkın, 1963’te oyunculuğa başladı. Birçok filmde rol alan usta oyuncu, çok sayıda da ödül aldı.

Arkın için 30 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi’nde anma töreni düzenlenecek

Ünlü oyuncu Cüneyt Arkın için 30 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi’nde anma töreni düzenlenecek.

Arkın’ın cenazesi, anma töreninin sonrasında, öğlen namazını müteakip Teşvikiye Camii’nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Cüneyt Arkın için taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da kaldırıldığı hastanede 85 yaşında hayatını kaybeden sinema sanatçısı Cüneyt Arkın için başsağlığı mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk sinemasının usta aktörü, sanatıyla, duruşuyla, karakteriyle hepimize örnek olan büyük sanatçı Cüneyt Arkın’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Sayın Arkın’a Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin, sevenlerinin, sinema camiamızın ve milletimizin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Sinema tarihimizde unutulmaz bir iz bırakan usta oyuncu Cüneyt Arkın’a Allah’tan rahmet diliyorum. Cesareti ve mertliğiyle öne çıkan bizim kahramanlarımızı canlandırdığı filmleriyle milletimizin hafızasında ve gönlünde yaşamaya devam edecek. Mekanı cennet olsun.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Türk sinemasının unutulmaz jönü, tarihimizdeki kahramanların beyaz perdedeki güçlü yansıması, Kara Murat’ımız, Malkoçoğlu’muz, Battal Gazi’miz, güzel insan Cüneyt Arkın’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiamıza sabır diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türk sinemamızın usta ismi Cüneyt Arkın’ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecek olan kıymetli sanatçımıza Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.

Emine Erdoğan: Türk sinemasının usta ismi Cüneyt Arkın’a Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum. Hayat verdiği unutulmaz Yeşilçam karakterleriyle yaşamaya devam edecek. Sanat camiasının başı sağ olsun.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Unutulmaz rolleriyle hafızalarımıza kazınan, Türk sinemasının çok değerli ismi Cüneyt Arkın’ın vefat ettiğini derin bir üzüntüyle öğrendim. Usta oyuncuya Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Türk sinemasının usta sanatçısı Cüneyt Arkın’ın vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Cüneyt Arkın’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sanat camiasına başsağlığı diliyorum.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Çok üzgünüm… Cüneyt Arkın; yüreğimizdeki vatan ve millet sevgimizin, iyilik ve dürüstlüğün beyaz perdedeki temsilcisiydi. Civan mertliğiyle bükülmez bileğimiz, yenilmeyen kahramanımızdı. Allah rahmet eylesin. Ailesi, sevenleri, sinema ve sanat camiasının başı sağ olsun…

Cüneyt Arkın için taziye ziyaretleri

Oyuncu Tamer Yiğit ile şair Ahmet Selçuk İlkan, İstanbul’da kaldırıldığı hastanede 85 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu Cüneyt Arkın için hastaneye gelerek, taziye ziyaretinde bulundu.

Yiğit, hastane girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, sinemanın Cüneyt Arkın, vefat eden usta oyuncunun da sinema demek olduğunu söyledi.

Türk seyircisine ve sanatçının ailesine baş sağlığı dileyen Yiğit, “Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın. Mekanı cennet olsun. Allah ailesine, sevdiklerine sabırlar versin. Saygılarımızı, sevgilerimizi sunmak için buraya geldik.” dedi.

“Birbirinden değerli eserler ve anıları miras bıraktı”

Şair Ahmet Selçuk İlkan ise yaşanılan acıya kifayetin yetmediğini, usta oyuncusunun birbirinden değerli eserler ve anıları miras bıraktığını söyledi.

Efsanelerin asla ölmeyeceğini kaydeden İlkan, “Buna bütün sevenlerin katılacağına inanıyorum. Çünkü bir insan ancak unutulduğu zaman ölürmüş ama o, unutulmayacak bir aktörümüz, sanatçımız. Yıllar yılı hepimizin hatıralarında, belleğinde çok güzel izler bırakmış bir insan. Acılar ancak hatıralarıyla teselli bulur diye düşünüyorum. Bütün ulusumuzun başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

İlkan, Cüneyt Arkın’ın vefatıyla çocukluğunu kaybettiğini, gençliğinin en güzel yıllarını yitirmiş gibi hissettiğinin altını çizdi.

Usta oyuncuyu hep güzel anarak, yaşatacaklarını dile getiren İlkan, şöyle konuştu:

“Verdiği birbirinden değerli öğütlerle bir baba, bir ağabey, sanatın ötesinde çok değerli bir insan olarak hep anacağız. Şüphesiz her şeyden önce çok iyi bir insandı. Hani diyoruz ya ‘İnsanlık doğup da yaşamak değil, sadece bir beden taşımak değil. İnsansan, insanın kıymetini bil. Sen o zaman insansın.’ dediğimiz ender örneklerden biriydi. Hem sanatı hem insanlığı hem vefasıyla hem de bıraktıklarıyla ülkemizin gurur kaynağı değerlerinden biriydi. Söz yetmiyor bazen. Sayfalar, romanlar dolusu yazılacak bir şey. İnşallah bundan böyle bu çok değerli, kaybettiğimiz güzel insanların biyografi kitapları da daha çok yayınlanır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r