Bursa
30°

AÇIK

İsrail’in Gazze’ye saldırıları 18. gününde artarak devam etti

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim sabahı "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmasının ardından, İsrail'in Gazze'ye saldırıları şiddetlenerek sürüyor.

25 Ekim 2023 09:59
0

BEĞENDİM

İsrail uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin Cebaliya, Şeyh Rıdvan, Han Yunus ve Eş-Şati Mülteci kampları ile Beyt Lahiya ve Refah’ta sivillerin evlerini hedef aldı.

  • Gazze’deki hastanelerde tüm jeneratörlerin durmasına 48 saatten az bir zaman kaldı
  • İsrail basını Netanyahu’yu savaş döneminde ülkeyi kötü yönetmekle eleştiriyor
  • AB’nin Gazze’de çatışmaya ara verilmesi çağrısına yönelik beklenti zirveye kaldı
  • Uzmanlar, Uluslararası Ceza Mahkemesinin Filistin’e ilişkin tutumunu eleştirdi

Filistin haber ajansı WAFA’nın sağlık kaynaklarından naklettiği haberde, Han Yunus’taki saldırıda, aralarında çocukların da olduğu en az 23 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı belirtildi. Enkaz altında hala çok sayıda kişi olduğu ve çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

Refah kentindeki saldırılarda ise en az 30 Filistinli yaşamını yitirdi.

Cebaliya ve Eş-Şati mülteci kampları ile Beyt Lahiya’daki saldırılarda da çok sayıda ölü ve yaralı olduğu ifade edildi. Cebaliya Beled bölgesinde ise El-İhsan Camisi, saldırılar sonucu tamamen yıkıldı.

Gazze’de 2 bin 360’ı çocuk ve 1292’si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldü

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 360’ı çocuk ve 1292’si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90’ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 30 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil öldü.

Gazze’deki Endonezya Hastanesinde elektrik sorunu

Öte yandan, bölgedeki sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, yakıt tükendiği için Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesinde elektrikler kesildi. Elektrik olmaması nedeniyle hastaların ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığı ifade edildi.

Quds Press haber ajansının haberine göre Hamas Hareketi, yazılı açıklamasında, hastanede yakıtın bitmesi sebebiyle yaşanan elektrik kesintisini insanlık suçu olarak niteleyerek Arap ülkelerine, İslam dünyasına ve Birleşmiş Milletlere (BM), yakıt tedariki için çağrıda bulundu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari ise uluslararası toplumun Gazze’ye yakıt tedarik edilmesine ilişkin çağrılarına rağmen “Gazze’ye yakıt girişine izin verilmeyeceğini” yineledi.İsrail ordusu, Batı Şeria’nın birçok kentine basın düzenledi

Filistin haber ajansı WAFA’nın aktardığı gelişmelere göre İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerine baskınlar düzenledi.

Kudüs’ün kuzeydoğusundaki Caba beldesinde evlere giren İsrail güçleri, evleri boşalttıktan sonra teftiş yaptı, köyde insanların dolaşmasına engel oldu.

Nablus kentinin kuzeybatısındaki Burka beldesine büyük bir askeri grupla baskın düzenleyen İsrail güçleri, beldeye yoğun silah atışlarıyla giriş yaptı, evlerde aramalarda bulundu.

İsrail güçleri, Cenin kentinin güneyindeki Yabed beldesine de büyük bir grup askerle baskın düzenledi. El-Arka köyü ve el-Cilme kontrol noktasında İsrail güçlerinin girişi, Filistinliler tarafından engellenmeye çalışıldı.

Öte yandan Kalkiliye kenti kuzey girişinde yaşanan kargaşada, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu elinden yaralanan Filistinli genç hastaneye kaldırıldı.İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyinde bir askeri kompleksi ve gözetleme noktasını vurdu

Yedioth Ahranoth gazetesinin İsrail ordusundan aldığı bilgiye dayandırdığı habere göre, orduya bağlı bir uçak, Lübnan’ın güneyindeki Şeba Çiftlikleri’ndeki bir hücreyi hedef aldı.

İsrail gazetesi, ordu sözcüsünden aktardığı haberde, Hizbullah’ın altyapısına yönelik saldırı düzenlendiğini, hedef alınan yerler arasında, askeri bir kompleks ve gözetleme noktasının da bulunduğunu yazdı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Şeba Çiftlikleri bölgesi yakınlarında, sınırın Lübnan tarafında silahlı unsurların tespit edildiği ve havadan vurulduğu kaydedildi.

Öte yandan Lübnan resmi haber ajansı NNA’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları, ülkenin en güneyindeki Kefr Kila ve Tel Nahhas bölgelerine düzenledikleri saldırıda Hizbullah’a bağlı “Sınırsız Yeşil Cemiyeti” merkezini de hedef aldı.Gazze’de İsrail’in dün gece boyu süren saldırılarında 120 Filistinli öldü

İsrail ordusu, dün gece boyunca Gazze’nin birçok bölgesine yoğun hava saldırıları düzenledi.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre, İsrail savaş uçaklarının gece Gazze’nin çeşitli bölgelerinde sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da olduğu en az 120 kişi yaşamını yitirdi.

Han Yunus, Refah, Beyt Lahiya, Cibaliya kentleri ile Beric Mülteci Kampı’nda sivil yerleşim yerleri hedef alınırken saldırılarda onlarca kişinin de yaralandığı aktarıldı.İsrail ordusu, Batı Şeria’da yaklaşık 50 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin gece saatlerinden beri Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde 50’yi aşkın Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da gözaltına aldığı Filistinli sayısının 1265’e ulaştığı kaydedildi.İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’tan Hizbullah’a uyarı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Batı Kudüs’teki konutundaki görüşmesi sonrasında, “Lübnan’daki durumu yakından takip ediyoruz. Hizbullah’ın ateşle oynadığını düşünüyorum.” dedi.

Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırılar için “Ülkemizin kuruluşundan beri görmediğimiz bir acıyla karşılaştık.” ifadesini kullanan Herzog, Gazze’de Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerle ilgili, “Kaçırılan ve rehin tutulan tüm vatandaşlarımızın hemen serbest bırakılmasını istiyoruz.” diye konuştu.İsrail polisi, Filistinli oyuncuyu gözaltına aldı

İsrail polisi, İsrail vatandaşı Filistinli oyuncu Maisa Abd el-Hadi’yi “Hamas’a destek” verdiği iddiasıyla gözaltına aldı.

İsrail polisinden konuya dair yapılan yazılı açıklamada, adı verilmeden Nasıra’da bir oyuncu ve sosyal medya fenomeninin “yasaklı örgütü öven ve nefret içerikli” paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.İsrail ordusu, öğle saatlerinde Gazze’nin kuzeyini yoğun şekilde bombaladı

Gazze’ye 18 gündür bomba yağdıran İsrail ordusu, öğle saatlerinde kuzeydeki bölgelere yeniden yoğun saldırı başlattı.

Savaş uçakları Beyt Hanun Mahallesi’nin de yer aldığı bölgelere çok sayıda saldırı düzenledi.

Hava saldırılarının yanı sıra İsrail ordusuna ait obüsler de bölgeyi bombaladı.İsrail ordusu “esirlerle ilgili bilgi verene ödül” çağrısıyla Gazze’ye havadan ilan attı

İsrail ordusu, Gazze’ye havadan attığı ilanlarla, esirlere ilişkin bilgi verenlere “güvenlik ve para” teklif etti.

İsrailli ve diğer uyruklardan esirler hakkında bilgi aktarma çağrısı yapılan ilanlarda telefon numaraları ve karekod yer aldı.Mescid-i Aksa’da Filistinlilere getirilen kısıtlamalar sürüyor

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi ve buradaki Mescid-i Aksa’ya yönelik baskılarına devam ediyor. Eski Şehir bölgesinde güvenlik bariyerleri kuran İsrail güçleri, Mescid-i Aksa çevresinde yoğun varlığını sürdürüyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen Filistinli kaynaklar, İsrail polisinin, Aksa’ya Filistinli genç erkek ve kadınların girişini kısıtladığını, 60 yaş civarı Filistinlilerin girişine izin verdiğini aktardı.İsrail polisinden zorunlu askerliği protesto eden Haredi Yahudilerine müdahale

İsrail polisi, Doğu Kudüs’te askere alma bürosu önünde zorunlu askerlik karşıtı protesto düzenleyen Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilere müdahale etti.

Sosyal medyada, Torah Judaism adlı kullanıcının X hesabından konuyla ilgili açıklama ve görüntü paylaşıldı.

Görüntülerde İsrail güçlerinin, giydikleri siyah kıyafet ve saçlarının favori kısımlarını uzatmalarıyla dikkati çeken Yahudilerin protestosuna sert bir şekilde müdahale ettiği görülüyor.İsrail’in Gazze’de üç bölgeyi hedef alan saldırılarında en az 25 kişi öldü

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze’nin Cibaliya beldesi, En-Nuseyrat Mülteci Kampı ve Beyt Lahiya beldelerini bombaladığı belirtildi.

Açıklamada, saldırılarda en az 25 kişinin hayatını kaybettiği ve cesetlerin enkaz altından çıkarılmaya çalışıldığı aktarıldı.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki’den BMGK’ye Gazze eleştirisi

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1000’den fazla cesedin binaların enkazı altında kaldığını vurgulayarak “Son iki haftada 5 binden fazla Filistinli öldürüldü. BMGK’nin Gazze’deki katliamı durdurmadaki başarısızlığının devam etmesi kabul edilemez.” dedi.

İsrail’in işgalini sonlandırma ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde Filistin devletini kurmanın barışa açılan tek yol olduğuna işaret eden Maliki, “Güvenlik ve barış çocukları öldürüp evleri yıkarak elde edilemez. İsrail Gazze’deki kadın ve çocuklardan intikam alıyor. BMGK’nin Gazze’de ateşkes çağrısı yapması için kaç çocuk ve sivil ölmesi gerekiyor?” diye konuştu.İsrail Dışişleri Bakanı, açıklamalarına tepki gösterdiği Guterres ile görüşmesini iptal etti

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesini iptal ettiğini duyurarak “7 Ekim’den sonra dengeli yaklaşım diye bir şey yok. Hamas yeryüzünden silinmeli.” ifadelerini kullandı.

Guterres, Hamas’ın İsraillilere yönelik saldırılarının “Filistin halkını toplu cezalandırmayı meşru kılamayacağını” vurgulayarak “Savaşların bile kuralları vardır.” demişti.

İsrail Lübnan’ın güneyindeki Mercayun ilçesini vurdu

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde, İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle Mercayun ilçesinde bazı evlerin zarar gördüğü belirtildi.

Ayrıca İsrail’e ait topçu birliklerinin Rmeyş beldesinin çevresini vurduğu kaydedildi.İsrail, Gazze’den topraklarına sızmaya çalışan Hamas’ın dalgıç unsurlarını hedef aldığını duyurdu

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Deniz Kuvvetlerinin, Zikim bölgesinden deniz yoluyla İsrail topraklarına sızmaya çalışan Hamas’a bağlı dalgıçlardan oluşan bir hücreyi hedef aldığı ifade edildi.

Sızmaya karşı İsrail güçlerinin bölgede aramalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Suriye’den İsrail’e iki roket atıldığı duyuruldu

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye topraklarından iki roket atıldığı ve roketlerin boş araziye düştüğü bildirildi.

Atılan roketler nedeniyle işgal altındaki Golan Tepeleri’nde sirenlerin çaldığı belirtilerek İsrail ordusunun roketlerin atıldığı bölgeyi topçu saldırısıyla vurduğu kaydedildi. UNRWA 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 600 bin kişinin yerinden edildiğini açıkladı

 Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), “Doğu Kudüs dahil Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki Durum: Savaşta 17 Gün” adıyla bir rapor yayımladı.

Raporda 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırılarının ardından Gazze’de 600 bin kişinin yerinden edildiği, bu kişilerin UNRWA’ya ait 150 sığınakta barındığı aktarıldı.

Son 24 saatte 10 bin kişinin daha yerinden edildiği kaydedilen açıklamada, Gazze’nin orta kesiminin yanı sıra Han Yunus ve Refah bölgelerinde yaklaşık 430 bin Filistinlinin yerinden edildiği belirtildi.

Gazze’ye 21 Ekim’den bu yana 54 tır yardım ulaştırıldığı, yardım tırlarında gıda, su ve ilacın olduğu ancak yakıt sağlanamadığı bilgisine yer verilen raporda, yakıt temin edilemediği takdirde UNRWA’nın yakıtının “2 gün sonra tükeneceği” uyarısı yapıldı.

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r