Bursa
31°

AÇIK

Körfez turundaki İkinci durak Katar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Körfez turu sürüyor. Dün Suudi Arabistan'da Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından resmi törenle karşılanan Erdoğan'ın bugünkü durağı Katar olacak. Cumhurbaşkanı yarın da Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret ederek mevkidaşıyla bir araya gelecek.

18 Temmuz 2023 09:36
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun diplomasi trafiği devam ediyor.

Erdoğan, yurt dışı ziyaretlerine haftanın ilk gününde Suudi Arabistan ile başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi törenle karşılandı

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, Al Salam Sarayı’na gelişinde Erdoğan’ı makam aracından inerken karşıladı.

Erdoğan ve Selman’ın tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı.
Törende Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik, Zafer Sırakaya, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da hazır bulundu.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ikili görüşme gerçekleştirdi.

Al Salam Sarayı’ndaki görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez turu sürüyor: İkinci durak Katar

Erdoğan Veliaht Prens’e TOGG hediye etti

Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Veliaht Prens Selman’a Pamukkale beyazı renkteki Togg’u hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Veliaht Prens Selman, Al Salam Sarayı’nın avlusunda bir süre Togg’u inceledi.
Erdoğan’ın bugünkü durağı Katar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’dan Katar’a geçecek. 8 aylık bir aradan sonra gideceği Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelecek.

Erdoğan, Lusail Sarayı’nda kendisini resmi törenle karşılayacak Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani ile baş başa görüşecek, heyetler arası görüşmelere katılacak, Al Sani tarafından onuruna verilecek resmi yemeğe iştirak edecek.

Erdoğan, BAE Devlet Başkanı ile görüşecek

Erdoğan’ın Körfez turundaki son durağı, Birleşik Arap Emirlikleri olacak. Cumhurbaşkanı, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile çarşamba günü Abu Dabi’de buluşacak.

Ziyaretlerde yeni ekonomik iş birliği fırsatları ele alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberinde bazı bakanlar ve iş insanları ile yapacağı ziyaretlerde mevcut ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Özellikle yeni ekonomik iş birliği fırsatları konuşulacak. Bu çerçevede, Türkiye’nin üç ülkeyle de çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalaması bekleniyor.

Erdoğan, Yeni Ercan Havalimanı’nın açılışını yapacak

Erdoğan, 3 gün sürecek Körfez turunun ardından yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidecek. Lefkoşa’da yapımı tamamlanan Yeni Ercan Havalimanı’nın açılışını Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde gerçekleştirecek.

<'https://www.habercimiz.net/wp-content/uploads/2024/02/300x600_mucadele_banner.gif'>

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r